środa, 20 stycznia 2016

Dworki w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Narodowego


Dworki w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Narodowego

DSCN7821Długość trasy: 45 km
Czas jazdy: samochód –  około godzina bez postojów na zwiedzanie
Wszystkich którzy wybierają się na wycieczkę z Psar w strone Ojcowskiego Parku Narodowego zachęcamy do odwiedzwnia czterech pięknie utrzymanaych dworków szlacheckich znajdujących się w otulinie parku nieopodal Skały. Droga samochodem od Psar poprzez dworki w Minodze, Rzeplinie , Cianowicach do ostatniego w Owczarach to tylko 45 kilometrów podczas których można zaliczyć cztery piękne zabytki z których trzy znajdują się obecnie w rękach prywatnych a ostatni jest siedzibą DPS-u.
Pałac (dworek) w Minodze – powstanie pierwszych zabudowań dworskich na terenie Minogi datuje się na początek XIII wieku. Pałac, jeden z najpiękniejszych zabytków regionu, w swojej obecnej postaci wzniesiony został w 1859 roku według projektu Filipa Pokutyńskiego. Kolejnymi właścicielami byli min. Antoni Felicjan Szembek, Xawery Puszet, Franciszek Wężyk, Teofil Wężyk, Zofia Borowska z mężem Skarbek-Borowskim. Obecnie odrestaurowany, w rekach prywatnych- można go wynająć na różne uroczystości typu wesela itp. W pobliżu odrestaurowany spichlerz, ruiny zabudowań dworskich oraz pomnik przyrody- okazała aleja jaworowa.
W Rzeplinie znajduje się kolejny dwór z połowy XIX w. w otoczeniu parku. W latach 80. mieściła sie w nim szkoła podstawowa, obecnie pięknie odnowiony znajduje się w rękach prywatnych. We wsi znajduje sie ponadto zbiorowa mogiła żołnieży z Rosji i Austro- Węgier poległych w roku 1914 podczas bitwy w okolicach Rzeplina.
Kolejnym zabytkiem jest zespół dworski w Cianowicach, czyli dwór wraz z parkiem krajobrazowym.  Wybudowany został z inicjatywy Bronisława Dobieckiego w 2 poł. XIX wieku, ukończony w 1890 . W czasie I wojny światowej został spalony i popadł w ruinę. W 1936 został odbudowany przez syna Bronisława, senatora Artura Dobieckiego, przekształcony w piętrową rezydencję z 4-ro kondygnacyjną wieżą zakończoną krenelażem. W czasie II wojny światowej służył jako miejsce schronienia dla rodzin żydowskich, partyzantów i ich zaopatrzenia. Po wyjeździe do Francji w 1945 Artura Dobieckiego pałac został przejęty przez Skarb Państwa (za długi właściciela) i zaadoptowany na potrzeby szkolne. 6 lipca 2006 Sąd Rejonowy w Krakowie uznał roszczenia ostatnich właścicieli i nakazał zwrot pałacu wraz z 11 ha działką parku, a ci wystawili go na sprzedaż. Obecnie stanowi własność prywatną w latach 2012-2014 przeszedł gruntowny remont.
Ostatnim punktem naszej wycieczki jest zespół dworski w Owczarach W skład którego wchodzą dwór, park i stawy. Dwór murowany w miejscu dawnego drewnianego wybudował ówczesny właściciel Owczar Antoni Zygmunt Helcel w końcu XIX w., będący od 1935 roku własnością inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego. W 1945 roku podczas reformy rolnej liczący 72 ha jego majątek nie uległ parcelacji. W 1950 roku, został całkowicie pozbawiony majątku. Dwór przekazano krakowskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. dr Józefa Babińskiego. W poł. lat 80. XX w. został on przebudowany. Obecnie mieści się Dom Pomocy Społecznej. Wokół otoczony jest parkiem, założonym w 2 poł. XVIII w. i przekomponowany na przeł. XIX/XX w. Dwa drzewa stary dąb i lipa są pięknymi pomnikami przyrody zasadzonymi zapewne przez dawnych właścicieli.
www.nasze-psary.net

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz