poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Wiosna w Domku Cioci

Wiosna wreszcie zawitała do Psar. Z tej okazji z najbliższego marketu doleciał do Domku Cioci bociek.
Obudziły się też lokalne media odwiedzając Domek. Bociek patrzał na to ze stoickim spokojem. 
Nawet nie klekotał zbytnio.
Ja zaś opowiadałem o sposobach na udanego grilla. W końcu wielka majówka już na dniach.


niedziela, 14 kwietnia 2013

Goście z Norwegii w Domku Cioci

W piątek odwiedzili Domek Cioci goście z Norwegii. Wieczór upłynął w sympatycznej atmosferze a goście zaskoczyli nas muzykalnością śpiewając na głosy stare norweskie pieśni.
W menu nie mogło zabraknąć typowych polskich potraw jak żuru w chlebie, bigosu, trzech rodzajów pierogów, smalcu, ogórków i kapusty kwaszonych w Domku oraz domowego cydra. Bardzo podobały się zbiory pamiątek rolniczych i górniczych zgromadzone w Domku Cioci najczęściej przez nich obfotografowywane.
Goście zapoznali się z tradycjami naszego regionu. W ogródku mogli upiec na ognisku kiełbaski - taki sposób ich przygotowania był dla Norwegów czymś niezwykłym, gdyż znają oni tylko potrawy grillowane.
Wieczór upłynął w miłej atmosferze, a przyjezdni na pewno wyniosą z tego spotkania wspomnienie polskiej gościnności i tradycji naszego regionu. Na pamiątkę każdy uczestnik otrzymał pakiet folderów, map i multimediów obejmujący Małopolskę, Trzebinię i Psary przekazany przez trzebiński Małopolski System Informacji Turystycznej i Stowarzyszenie Nasze Psary.




czwartek, 4 kwietnia 2013

Pierożki Domku Cioci

Na dziś proponuje przepis na pierożki Domku Cioci będące w istocie rozwinięcie przepisu na pierogi z kapustą.
Co potrzebujemy:
Farsz
-kapusta kiszona
-pieczarki
-cebula
-marchew
-olej, sól, pieprz
-kostka grzybowa
Sos
-śmietana 30%
-łopatka wieprzowa
-czosnek
Ciasto
-mąka
-jajko
-olej
-ciepła woda

Sporządzanie pierożków Domku Cioci:
Kapustę kiszoną płuczemy i drobno siekamy. Na dużej patelni na rozgrzany tłuszcz wrzucamy pokrojoną w kostkę cebulę, marchewkę w julienn i pieczarki w słupki. Podsmażamy po czy dorzucamy kapustę kiszoną, zalewamy wodą i dusimy około 1,5 h do całkowitego odparowania. Pod sam koniec dodajemy kostkę grzybowa i pieprz. Odstawiamy do wystudzenia.
Ciasto robimy z mąki pszennej typ 500 do której dodajemy jajko i ciepłą wodę z odrobiną soli .Żeby było miękkie dodajemy odrobinę oleju. Rozwałkowujemy i tu trochę się zmienia. Z ciasta wycinamy kwadraty po około 12 cm które faszerujemy kulkami kapusty. Z nich formujemy pierogi na kształt kołdunów. Gotujemy w wrzącej, osolonej wodzie z dodatkiem oleju około 7 minut (ciasto domowe).
I teraz ,,clou" naszej potrawy. Grillujemy na patelni cienkie paski łopatki wieprzowej, dodajemy zmiksowany czosnek i zalewamy kremówką. Dusimy do momentu aż sos zgęstnieje. Solimy i pieprzymy. Wykładamy na talerz dekorując wedle uznania. Pychota! To mówię ja Tomek:)